Переможець стовбура - Фітоплазмін, ВРК.
Стовбур - одна з найпоширеніших і шкідливих хвороб томатів та інших пасльонових культур (особливо в південних областях України).
Втрати врожаю від хвороби і погіршення товарних якостей уражених плодів можуть становити більше 50%.
Поширення
Стовбур викликає фітоплазма пасльонових (Tomato stolbur phytoplasma). Фітоплазми не переносяться механічно з соком уражених рослин і через насіння. Переносниками фітоплазми в природних умовах є різні види цикадок, листоблошек.
Термін масової появи цикадок першого покоління для південних областей - кінець травня. Цикадки здатні переносити фітоплазми впродовж 2,5 місяців. Пік їх чисельності припадає на першу половину липня. Інкубаційний період розвитку захворювання в рослині томата після його зараження цикадки триває трохи більше 30 діб. Тому максимальні втрати врожаю від захворювання припадають на другу половину липня - середину серпня.
Симптоми
· Деякі симптоми стовбура нагадують дефіцит фосфору.
· Листя дрібнішають, мають хлоротичний відтінок, часто з рожевими або фіолетовими тонами.
· Чашолистики і пелюстки віночка квіток збільшуються, зростаються, краї набувають фіолетового відтінку.
· Видозмінюється пестик, тичинки, пелюстки зеленіють.
· Плоди твердіють, деформуються, при розрізі томату видно білу судину тканину.
· На поверхні кореня з'являються тріщинки, кора набуває бурого відтінку, спостерігається сильне одеревіння внутрішніх тканин кореня.
До сьогоднішнього дня всі заходи щодо захисту рослин зводилися до знищення багаторічних бур'янів, які є резерваторами фітоплазми, і зниження за допомогою інсектицидів чисельності цикадок, що є головними розповсюджувачами хвороби.
Нарешті проблема вирішена!
Пропонуємо Вам єдиний високоефективний біопрепарат для боротьби зі стовбуром томата - Фітоплазмін, ВРК.
Діюча речовина препарату - тілозіновий макролідний комплекс на основі грунтового актиноміцету Streptomyces fradiae. Препарат має системну дію. Має властивості стимулятора росту.
Застосування
На томатах відкритого грунту проти: стовбура, бактеріальної вершинної гнилі, чорної бактеріальної плямистості шляхом обприскування або внесення з крапельним поливом.
У захищеному ґрунті, на огірках і томах проти бактеріальних захворювань: гнилі кореневої шийки, м'яка бактеріальна гниль, бактеріальне в'янення, бактеріальний рак, некроз серцевини стебла шляхом обприскування або внесення з крапельним поливом.
Зверніть увагу! Препарат може виявляти фітотоксичність при застосуванні його на ранніх стадіях розвитку рослин. Оптимальний термін для проведення обробок Фітоплазміном - через місяць після висадки розсади томата й огірка на постійне місце.
При необхідності захисту рослин від бактеріозів в більш ранні терміни рекомендується використовувати Фітолавін.
Ефекти від застосування Фітоплазміна, ВРК:
- Дозволяє відсунути час інфікування стовбуром і бактеріозами до господарсько незначущих термінів;
- Обприскування під час льоту переносника (цикадки) дозволяє зав'язати і сформувати урожай на вже інфікованих рослинах;
- Початок і завершення плодоутворення на рослинах, неушкоджених стовбуром і ушкоджених, проходить в одні і ті ж терміни;
- Забезпечує підвищення врожайності до 30%;
- Біологічна ефективність Фітоплазміна проти столбура 63,1- 87,4%;
- Період захисної дії препарату не менше 21-28 днів;
- Препарат не накопичується в кінцевій продукції і його застосування не позначається на якості плодів томата й огірка.
- Для боротьби зі стовбуром рекомендується наступна схема застосування:
- перша обробка в нормі 4 л/га в фазу початок цвітіння через систему крапельного поливу;
- дворазове обприскування в нормі 3 л/га з інтервалом 10-14 діб в періоди початку льоту ... і масового льоту переносників.
У зв'язку з тим, що зараження стовбуром найчастіше супроводжується вірозами, для відновлення рослин слід застосовувати інтегровану систему захисту, що включає обробки препаратами Фітоплазмін, Фітолавін, Фармайод й підживлення мікроелементами, що нормалізують процеси фотосинтезу.